فال انبیاء

تاريخ : دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 11:5 | نویسنده : دوستان واقعی
 
عکس‌های زیر گزیده‌ای از 40 عکس برتر امسال که از میان 122000 عکس انتخاب شده است. گفتنی است دو عکاس ایرانی به نام علی اسدی و رضا نظام دوست در میان برندگان جایزه به چشم می خورد. •  John Matzick امریکا • Pawel Uchorczak لهستان • Berta Vicente اسپانیا •  Roberto Bettacchi ایتالیا •  Daesung Lee کره جنوبی • Regis Boileau فرانسه •  Jose Ramon Moreno اسپانیا • علی اسدی، ایران • Christian Vizl مکزیک •  Val Proudkii امریکا •  Marek Andrzejewski لهستان •  Robin Hammond نیوزلند •  Rob Van Thienen بلژیک • Fahmy Husain اندونزی •  Colin Delfosse بلزِیک • Krasimir Matarov بلغارستان


 • Johannes Heuckeroth آلمان • Alecsandra Dragoi رومانی • Robert Gifford انگلستان • رضا نظام دوست، ایران •  Petar Sabol کرواسی • Danish Siddiqui هند • Frederick van Heerden افریقای جنوبی •  Ilya Pitalev روسیه •  Maciej Makowski لهستان


تاريخ : دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 10:59 | نویسنده : دوستان واقعی
تاريخ : دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 10:56 | نویسنده : دوستان واقعی

                                    

adel_khani..jpg

  آنچه در ترجمه ذيل مي خوانيد مربوط به موفقيت آقاي دکتر عادل خاني هموطن شهير دشت مغاني است که در دانشگاه پکن چين در رشته مردم شناسي به زبان چيني در مقطع دکترا تحصيل ميکند و در روزنامه گلوبال تايمز در بخش مردم شناسي در روز پنجشنبه 10 ژوئن 2010 به چاپ رسيده است.(مترو پکن -روزنامه انگليسي زبان)
ضمن تبريک به عادل عزيز اميدوارم شاهد موفقيت هاي بيش از پيش ايشان در امر تحصيل و زندگي باشيم.

 * تمايل عادل خاني براي بازسازي روابط فرهنگي باستاني ايران ـ چين 

 «محور دوستي»  

نويسنده: ليو زوان
جمعه 11 ژوئن عادل خاني دانشجوي 35 ساله ايراني در رشته مردم شناسي همراه با 200 ايراني ديگر جهت شرکت در نمايشگاه «روز ايراني» به شانکهاي سفر ميکند. قرار است که کاردار فرهنگي اسبق چين نيز در روزي که معرفي فرهنگ ايراني اختصاص داده شده است شرکت کند.
خاني که در دانشگاه پکينگ به مدت چهار سال تحصيل کرده است به گفته خود يک فرد علاقمند به فرهنگ چيني است. وي ميگويد که اکنون جز زبان چيني به هيچ زبان ديگري حتي زبان مادريش يعني فارسي تکلم نميکند.
خاني ميگويد: من در خانه نيز از همسرم خواستهام که به زبان چيني با من صحبت کند.
عادل خاني و همسرش مهرناز زماني که وي خود را آماده سفر به چين ميکرد در تهران با يکديگر آشنا شدند. خاني در سال 2004 با دوستان و خانوادهاش در مورد تصميمش مبني بر سفر به چين و تحصيل در يکي از دانشگاهها صحبت کرده بود. اما خانوادهاش که نگران عدم بازگشت وي به وطن بودند از او خواستند که پيش از سفر در ايران ازدواج کند. مهرناز که آموزگار دوره ابتدايي در تهران بود، اکنون در خانه زبان چيني تدريس ميکند و از دختر 18 ماهه خود «ليلي» مراقبت ميکند.
خاني ميگويد: روياي من اين است که روز به روز شاهد گستردهتر شدن روابط فرهنگي ميان ايران و چين باشم. روابط سياسي ايران و چين در سطح عالي است، روابط اقتصادي خوب است اما در خصوص روابط فرهنگي سطح روابط ميانه است نه خوب نه بد. در برخي موارد سطح روابط بين دو کشور را ميتوان بسيار متزلزل ارزيابي کرد که دليل آن نيز فرهنگي است.

خلاء علمي:
خاني پس از فازغالتحصيل شدن در رشته جامعهشناسي از دانشگاه تهران، در سازمان دولتي فرهنگ و ارتباطات اسلامي مشغول به کار شد. وظيفه اين سازمان برقراري ارتباطات فرهنگي با ديگر کشورها است و خاني نيز با هدف نظم بخشيدن به روابط فرهنگي با امپراطوري رو به رشد مشرق زمين در دفتر چين اين سازمان مشغول شد.
خاني ميگويد: «در دفتر ما و تمام سازمان، هيچکس به زبان چيني وقوف نداشت». به همين دليل او براي الهام گرفتن به دانشگاه بازگشت اما با يک خلاء روبرو شد. (به همين دليل براي انجام برخي مطالعات به دانشگاه خود بازگشت اما با يک خلاء روبرو شد).
وي ميافزايد: من متوجه شدم که تمام کتابهاي فارسي منتشر شده در مورد فرهنگ چيني، بر اساس تحقيقات صورت گرفته به زبانهايي مانند انگليسي و فرانسوي است نه چيني.
عليرغم مناسبات سياسي و اقتصادي رو به رشد ميان دو کشور، خاني متوجه يک تضاد در روابط فرهنگي دو کشور شد. او احساس کرد که تا حدي اين مسئله به انقلابهايي که دو کشور تجربه کردهاند مربوط است و به همين دليل تفاهمات دوجانبه هنوز در سطح ابتدايي باقي ماندهاند.
او معتقد است که: در ايران مردم هنوز چين را کشوري با ساختاري کمونيستي ميشناسند اما بايد گفت که کمونيسم فرهنگ نيست يک جزب است». او بخشي از کندي توسعه روابط فرهنگي را در موانع زباني و نبود استعداد زباني شناسايي کرد. به عقيده، خاني: «ايرانياني وجود دارند که در بخشهاي سياسي و اقتصادي به زبان چيني صحبت ميکنند اما در بخش فرهنگي نه و اين مسئله در مورد چينيها هم صدق ميکند.»

فراگيري زبان چيني:
در سال 2004 يعني زماني که از خاني دعوت بعمل آمد که در يک سمپوزيوم در کان مينگ(Kunming) شرکت کند، اين ديدار تأثير شگرفي بر زندگي او گذاشت. آنچه او در اين ديدار مشاهده کرد درک فرهنگي او را از کشور چين متحول کرد. خاني ميگويد: وقتي به کشورم بازگشتم متوجه شدم که مردم فکر ميکنند که چين جايي است که براي زندگي کردن بايد تقلا نمود اما من روزهاي بسيار خوبي را در آنجا داشتم. در کشور من مردم فکر ميکنند که ايرانيان نميتوانند غذاي چيني بخورند (ذائقه آنها با غذاهاي چيني اصلاً سازگار نيست) البته نه فقط به خاطر مسئله حلال نبودن غذاها يا نوشابهها. در آشپزي ايراني در رستوران 30 نوع غذا سرو ميشود اما من به هر رستوران چيني که وارد شدم اگر نگويم صدها نوع، اما حداقل ده ها نوع غذا سرو ميشد.
خاني پس از بازگشت به تهران، به همه ميگفت که علاقمند است در چين تحصيل کند اما بايد به قدرت 3 سال براي دريافت بورس تحصيل صبر کند.
او در اين مورد ميگويد: «من به اين علت چين را انتخاب کردم که هيچ ايراني وجود نداشت که در مورد چين، مردم، جامعه و فرهنگ آن تا سطح پيشرفته و دکترا مطالعه و در آنجا تحصيل کرده باشد. روزي که خاني تهران را به مقصد چين ترک ميکرد که خواهر و مادرش گريه ميکردند چون نگران زندگي او در چين بودند عليرغم اينکه خاني بارها در مورد چين با آنها صحبت کرده بود.
او هنوز هر بار پس از بازگشت به تهران، با شگفتي اطرافيان روبرو ميشود که چگونه در يک کشور کمونيست و جامعه کمونيستي زندگي ميکند.
«من معتقدم چين جامعه کنفوسيوس است. چون فرهنگ و جامعه چين هر دو متأثر از کنفوسيوسيسم و آئين دائو است. کمونيسم ديرينهاي صد ساله دارد اما کنفوسيوس بيش از دو هزار سال در اين کشور وجود داشته است و اين يک سوءتفاهم بزرگ است.»

هويت ايراني:
زماني که او در سال 2007 به دانشگاه پکينگ وارد شد، منشي به او گفت که او براي برنامه انگليسي زبان کارشناسي ارشد پذيرفته شده است.
خاني ميگويد: من به آنها گفتم که بايد به زبان چيني تحصيل کنم. اگر به انگليسي درسها را ميگذراندم که فرهنگ چيني را ياد نميگرفتم. زبان چيني يک زبان معمولي نيست. حروف الفبا در زبان چيني وجود ندارد. هر جزء نشاندهنده يک حرف يا نشانه در فرهنگ چيني است و کسي که ميخواهد فرهنگ چيني را بياموزد، در گام نخست بايد زبان چيني را بياموزد. علاقه ويژه خاني به فرهنگ چيني شايد تاحدودي مربوط به مطالعات فرهنگي اوليه وي باشد به ويژه بخشي که مربوط به تأثيرات تاريخي پارسي (ايرانيان) است.
تنها در سالهاي اخير است که شاهد فراموشي تبادل فرهنگي ميان چين و ايران هستيم. تعداد پيروان فرقه هوئي Hui،اقليت مسلمان که در چين پراکنده هستند به 10 ميليون نفر ميرسد و ميتوان ريشه آنها را در حضور بازرگانان پارسي و عربي در سلسله تانگ (907 - 618) دانست. امروزه نيز ميتوان در فرقه هوئي آثاري از شيوه نمازگزاران پارسيان و قرائت قرآن در مساجد مشاهده کرد.
اما در سالهاي اخير روابط فرهنگي بين دو کشور با شتاب بيشتري تحليل رفته است. در مورد چين، بطور چشمگيري از ميزان آموزش زبان فارسي کاسته شده است. در واحد فارسي دانشگاه پکينگ و در برنامه آموزش زبان فارسي تنها 10 دانشجو طي 4 سال پذيرش شدهاند.
در ايران نيز با توجه به جمعيت چين و رشد روزافزون آن و حضور چينيهاي بيشتر در اين کشور تعداد دانشجويان آموزش زبان چيني حدود 3 هزار نفر است. اغلب چينيهاي حاضر در ايران کارگران ساختماني، مهندسين و تجاري هستند که هرگز يا تمايلي براي آموختن فرهنگ ايراني و تحليل در جامعه ايراني نداشتهاند يا فرصت آن را نداشتهاند. تنها صد دانشجوي چيني در ايران تحصيل ميکردند و واحد درس زبان چيني تنها در دو دانشگاه ارائه ميشود و خاني اولين دانشجوي ايراني است که در رشته خود در مقطع دکترا در چين تحصيل ميکند.

سپر بلاي فرهنگي:
روياي خاني افزايش روزافزون تبادل فرهنگي در سطح فردي بين مردم ايران و چين است. زيرا تبادلات کنوني اغلب ميان تاجران، مهندسين و سياستمداران صورت ميگيرد.
خاني احساس ميکند که مردم توجه کافي به ارتباطات فرهنگي نداشتهاند و از آن بدتر اينکه سياستمداران بيتفاوت اغلب از فرهنگ به عنوان يک سپر بلا استفاده ميکنند.
او معتقد است که: «مردمي که فرهنگ را نميشناسند، اکنون از عنوان فرهنگ استفاده ميکنند. آنها ميگويند اين فرهنگ خوب است و آن فرهنگ بد. اما شما نميتوانيد بگوئيد فرهنگ بد است. ما بايد به تمامي فرهنگها احترام بگذاريم.
              اين نخستين قانون من است. چيزهاي بد در سياست وجود دارد اما در فرهنگ هرگز.»
اين در حالي است که اغلب مردم روابط سياسي و اقتصادي را مهمتر تلقي ميکنند و خاني درصدد تغيير اين ديدگاه است. «ما در برخي موارد ميبينيم که روابط به سادگي محض تيره و تار ميشوند فقط به دليل فرهنگ. اگر شما در بخش فرهنگي مشکلات خود را حل کنيد. در واقع تمامي مشکلات را حل کردهايد. اگر شما از توان (نيروي) فرهنگ استفاده کنيد، ميتوانيد بدون هرگونه جنگ و خونريزي تمام دنيا را فتح کنيد.»
عقايد خاني در نيرو و قدرت فرهنگ بازتاب تأکيدهاي اخير دولت چين در صادر کردن فرهنگ چيني و عقايد کنفوسيونيسم است. در سال 2010، ده سال پس از بازگشايي اولين مؤسسه ترويج عقايد کنفوسيوس در سئول، نخستين مؤسسه کنفوسيوس در دانشگاه تهران ايران راه اندازي شد.
خاني ميگويد: من اميدوارم که مدرسان ايراني به کلاسهاي چيني وارد شوند تا در مورد جامعه و فرهنگ ايراني به چينيها آموزش دهند و مدرسان چيني نيز به ايران سفر کنند و در مورد فرهنگ و جامعه چيني به دانشجويان ايراني درس دهند. اين مهمترين وظيفه من است که به مردم چين اجازه دهم به ايران سفر کنند تا حقيقت، خوب يا بد را ببيند و مردم ايران را نيز براي سفر به چنين تشويق کنم.تاريخ : دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 10:54 | نویسنده : دوستان واقعی

کنگره بین المللی استاد شهریار با شکوه هر چه تمامتر در سالن همایشهای برج میلاد در حال برگزاری است. این تصاویر را صبح امروز 92/02/18 از محل برگزاری همایش تهیه نموده ام.

با سپاس از استاد رضا افشار به خاطر دعوت به این همایش

pic (25).jpg

pic (9).jpg

pic (11).jpg

pic (12).jpg

pic (24).jpg

pic (26).jpg

pic (32).jpg

http://upcity.ir/images2/57644836146348910346.jpg

pic (37).jpg

pic (49).jpg

pic (54).jpgتاريخ : سه شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 8:41 | نویسنده : دوستان واقعی

نمایندگان مردم مغان در مجلس شورای ملی و مجلس شورای اسلامی از ابتدا تاکنون

شکل گیری مجلس در تاریخ معاصر ایران با بوجود آمدن مجلس ملی ایران انجام گرفت .مجلس شورای ملی در جریان  جنبش مشروطه و بر پایه اولین قانون اساسی ایران تشکیل شد و همراه با مجلس سنا،در حکم پارلمان  ایران بود.در دوران‌های آغازین مجلس،به احترام فرمان مشروطیت مظفرالدین‌شاه به مجلس شورای ملی ایران «دارالظفر» نیز  می‌گفتند.مجموعه مجلس شورای ملی و مجلس سنا را اغلب به نام «مجلسین» می‌خواندند.از صدور فرمان مشروطیت در سال 1285 خورشیدی تا انقلاب اسلامی 1357 خورشیدی کلاً 24 دوره مجلس شورای ملی تشکیل شد که البته در میان برخی از این دوره‌ها ایام فترت پیش می‌آمد و کشور بدون مجلس می ماند.مجلس شورای ملی از 1285 تا 1368 در حدود 83 سال به حیات خود ادامه داد و در جریان بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی  ایران در سال 1368 از مجلس شورای ملی به مجلس شورای اسلامی تغییر نام پیدا کرد. نماینده مردم مغان بطور مستقل از دوره بیست و یکم وارد مجلس شورای ملی ایران شد.البته انتخاباتی به مفهوم امروزی نبوده و بیشتر انتصاب بوده تا انتخاب. بیست و یکمین دوره مجلس شورای ملی ایران در تاریخ  چهارده مهر 1342 شروع و تا 13 مهر 1346 ادامه داشت. نماینده مغان در دوره 21مجلس شورای ملی ایران آقای مجید عدل بودند.  


مجید عدل نماینده مغان در دوره 21مجلس شورای ملی

‌بیست و دومین دورة قانونگذاری در روز جمعه 14 مهرماه 1346 خورشیدی،افتتاح گردید.این دوره قانونگذاری در تاریخ 9 شهریور ماه 1350 به مناسبت برگزاری جشن‌های 2500 ساله به موجب فرمان شاه منحل و در همان روز دوره بیست و سوم مجلس شورای ملی به وسیله  شاه گشایش یافت.نماینده مغان در دوره 22 مجلس شورای ملی ایران آقای مجید اسدی متولد 1298 بودند.

مجید اسدی نماینده مغان در دوره 22مجلس شورای ملی

بیست و سومین دوره قانونگذاری از شهریور 1350 تا 29 اسفند 1353 به نخست وزیری آقای امیر عباس هویدا بود و نماینده مغان در این دوره آقای نجفقلی پسیان بودند.  


 نجفقلی پسیان نماینده مغان در دوره 23مجلس شورای ملی

بیست و چهارمین دوره قانونگذاری مجلس شورای ملی از دوم فروردین 1354 شروع و تا 22 بهمن 1357 ادامه داشت.نماینده مغان در این دوره برای بار دوم آقای مجید اسدی بودند.

 

مجید اسدی برای بار دوم نماینده  مغان در دوره 24مجلس شورای ملی

با شکل گیری انقلاب اسلامی و انحلال مجلس شورای ملی ایران ،مجلس شورای اسلامی بوجود آمد.این مجلس رکن اصلی قوه مقننه در نظام جمهوری اسلامی ایران است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل شده است .انتخابات اولین دوره مجلس شورای ملی پس از انقلاب 57 ، در 24 اسفند 1358خورشیدی، برگزار گردید و در تاریخ 7 خرداد 1359خورشیدی، اولین جلسه مجلس اول برگزار گردید.از حوزه  انتخابیه مغان آقای محمدرضا راشد انتخاب شد.

محمدرضا راشد اولین نماینده مردم مغان در بعد از انقلاب(مجلس شورای اسلامی)

انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی، پس از انقلاب بهمن 1357 ،در روز جمعه 26 فروردین 1363برگزار گردید و در تاریخ 7 خرداد 1363 اولین جلسه مجلس دوم برگزار گردید.در دومین انتخابات پس از انقلاب آقای مطلب دشتی تولیر بعنوان نماینده مردم مغان(گرمی،پارس آباد و بیله سوار) انتخاب شد.

 

مطلب دشتی تولیر دومین نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی

انتخابات سومین دوره مجلس شورای ملی پس از انقلاب بهمن 1357 در روز 19 فروردین 1367 برگزار گردید و در تاریخ 7 خرداد 1367  اولین جلسه مجلس برگزار شد.در این دوره از حوزه انتخابیه مغان آقای حبیب برومند داش قاپو بعنوان نماینده مغان انتخاب شد.

 

حبیب برومند داش قاپو سومین نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی

انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب 57، 21فروردین 1371 برگزار گردید و در تاریخ 7 خرداد 1371 اولین جلسه مجلس برگزار گردید.آقای حبیب برومند برای دومین بار به عنوان نماینده مردم مغان انتخاب شد.متاسفانه اعتبار نامه او در مجلس رد شد و مردم مغان برای دو سال در مجلس نماینده نداشت و در انتخابات میاندوره ای آقای فیروز احمدی بعنوان نماینده مردم مغان انتخاب شد.

فیروز احمدی نماینده مردم مغان در انتخابات میاندوره ای مجلس چهارم شورای اسلامی

انتخابات پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی، در 18 اسفند 1374 برگزار گردید.در تاریخ 12خرداد1375نخستین جلسه مجلس پنجم برگزار شد.از حوزه انتخابیه مغان آقای دکتر حسن الماسی بعنوان نماینده انتخاب شد.


دکتر حسن الماسی نمایده مردم مغان در مجلس پنجم شورای اسلامی

انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی،در تاریخ 29 بهمن  1378خورشیدی، برگزار گردید جلسه افتتاحیه مجلس در 7 خرداد 1379آغاز شد.در این دوره حوزه انتخابیه پارس آباد و بیله سوار از شهرستان گرمی منفک شد.مردم گرمی میر قسمت موسوی اصل و مردم پارس آباد و بیله سوار برای بار دوم آقای دکتر حسن الماسی را به عنوان نماینده خود انتخاب کردند.

 

دکتر حسن الماسی  نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی (دوره ششم)

انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، 9 اسفند 1382خورشیدی، برگزار گردید و در تاریخ 7 خرداد 1383 اولین جلسه مجلس هفتم برگزار شد.در این دوره نیز مردم گرمی آقای ناصر نصیری و مردم شهرستان پارس آباد و بیله سوار نیز آقای سلیمان فهیمی گیگلو را به عنوان نماینده انتخاب کردند.


مهندس سلیمان فهیمی  نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی(دوره هفتم)

انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی،در تاریخ 24 اسفند سال 1386خورشیدی در سراسر ایران برگزار شد.مردم شهرستان گرمی آقای ولی اسماعیلی و مردم شهرستان پارس آباد و بیله سوار وکیل سپه اجیرلو را به عنوان نماینده خود انتخاب کردند.

مهندس وکیل سپه اجیرلو نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی(دوره هشتم)

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی،در تاریخ 12 اسفند سال 1390خورشیدی در سراسر ایران برگزار شد. مردم شهرستان پارس آباد و بیله سوار آقای حبیب برومند داشقاپو را به عنوان نماینده خود انتخاب کردند. حبیب برومند داش قاپو  نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار  در مجلس شورای اسلامی(مجلس نهم)تاريخ : سه شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 8:37 | نویسنده : دوستان واقعی
تاريخ : سه شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 8:32 | نویسنده : دوستان واقعی
  
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 تاريخ : شنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 8:32 | نویسنده : دوستان واقعی
با سلام ضمن عرض تبریک  هفته معلمان دلسوز جامعه که مسئولیت خطیری رادرجامعه دارند ازهمه همشهریان عزیز تقاضایی عاجزانه دارم که در رای دادن حداکثر تلاش خود رابکنند تا به کسانی رای بدهند که بعد از انتخاب شدن احساس مسئولیت دربرابرخداوند متعال ووجدان خود ودرمقابل مردم راداشته تادرانتخاب شهردار مثل شورایهای قبلی به فرمایش فرماندار سابق شهردارانتخاب نکنند 

تاريخ : چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 10:48 | نویسنده : دوستان واقعی

 

مردی همسر و سه فرزندش را ترک کرد و در پی روزی خود و خانواده اش راهی سرزمینی دور شد... فرزندانش او را از صمیم قلب دوست داشتند و به او احترام می گذاشتند

مدتی بعد ، پدر نامه ی اولش را به آن ها فرستاد. بچه ها آن را باز نکردند تا آنچه در آن بود بخوانند ، بلکه یکی یکی آن را در دست گرفته و بوسیدند و گفتند : این نامه از طرف عزیزترین کس ماست.

سپس بدون این که پاکت را باز کنند ، آن را در کیسه‌ی مخملی قرار دادند ... هر چند وقت یکبار نامه را از کیسه درآورده و غبار رویش را پاک کرده و دوباره در کیسه می‌گذاشتند... و با هر نامه ای که پدرشان می فرستاد همین کار را می کردند.

سال ها گذشت. پدر بازگشت، ولی به جز یکی از پسرانش کسی باقی نمانده بود، از او پرسید : مادرت کجاست ؟ پسر گفت : سخت بیمار شد و چون پولی برای درمانش نداشتیم، حالش وخیم تر شد و مرد.

پدر گفت : چرا ؟ مگر نامه ی اولم را باز نکردید ؟ برایتان در پاکت نامه پول زیادی فرستاده بودم! پسر گفت : نه . پدر پرسید : برادرت کجاست ؟ پسر گفت : بعد از فوت مادر کسی نبود که او را نصیحت کند ، او هم با دوستان ناباب آشنا شد و با آنان رفت .

پدر تعجب کرد و گفت : چرا؟ مگر نامه ای را که در آن از او خواستم از دوستان ناباب دوری گزیند ، نخواندید؟ پسر گفت :نه ... مرد گفت : خواهرت کجاست ؟ پسر گفت : با همان پسری که مدت ها خواستگارش بود ازدواج کرد الآن هم در زندگی با او بدبخت است.

 پدر با تأثر گفت : او هم نامه‌ی من را نخواند که در آن نوشته بودم این پسر آبرودار و خوش نامی نیست و من با این ازدواج مخالفم ؟ پسر گفت : نه ...

به حال آن خانواده فکر کردم و این که چگونه از هم پاشید ، سپس چشمم به قرآن روی طاقچه افتاد که در قوطی مخملی زیبایی قرار داشت. وای بر من ...! رفتار من با كلام الله مثل رفتار آن بچه ها با نامه های پدرشان است! من هم قرآن را می‌بندم و در کتابخانه ام می گذارم و آن را نمی خوانم و از آنچه در اوست ، سودی نمی برم، در حالی که تمام آن روش زندگی من است
.
.
ای کاش فکر می کردیم

 

قرآن کتابی است که نام بیش از 70 سوره اش از مسائل انسانی گرفته شده است و بیش از 30 سوره اش از پدیده های مادی و تنها 2 سوره اش از عبادات! آن هم حج و نماز!

کتابی است که شماره آیات جهادش با آیات عبادتش قابل قیاس نیست...

این کتاب از آن روزی که به حیله دشمن و به جهل دوست لایش را بستند، لایه اش مصرف پیدا کرد و وقتی متنش متروک شد، جلدش رواج یافت و از آن هنگام که این کتاب را ــ که خواندنی نام دارد ــ دیگر نخواندند و برای تقدیس و تبرک و اسباب کشی بکار رفت، از وقتی که دیگر درمان دردهای فکری و روحی و اجتماعی را از او نخواستند، وسیله شفای امراض جسمی چون درد کمر و باد شانه و ... شد و چون در بیداری رهایش کردند، بالای سر در خواب گذاشتند.

و بالاخره، اینکه می بینی؛ اکنون در خدمت اموات قرارش داده اند و نثار روح ارواح گذشتگانش و ندایش از قبرستان های ما به گوش می رسد.

                                                                                     دکتر شریعتی

[ 

 

 تاريخ : چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 10:31 | نویسنده : دوستان واقعی

 

مقدمه :

نفت مایعی است که عمدتاً از دو عنصر آلی هیدروژن و کربن تشکیل شده است و دارای مقادیری کمتری از عناصر سنگین مانند نیتروزن ،اکسژن و گوگرد می باشد.و به صورت طبیعی در زیرزمین به صورت استثنایی در روی زمین یافت می شود .

 

پیشینه نفت

اقوام متمدن دوران باستان ، به ویژه سومری ها( ترکان باستان ) ، آشوری و بابلی ها در حدود چهار هزار و پانصد سال پیش در سرزمین بین النهرین ( عراق امروزی) با برخی از مواد نفتی که از در یاچه قیر به دست می آمد.آشنایی داشتند.همچنین از قدیم نفت در مغان ، بین عشایر رواج بوده و به کار بردن آن در روشنای در مواردی دیگر آگاه بود ه اند.با توسعه و پیشرفت تکنولوژی حفاری در اواسط قرن نوزدهم و تکنولوژی تقطیر و پالایش نفت در اواخر قرن نوزدهم و استفاده از آن در موارد غیر سوختی، جهش حیرت‌آوری بوجود آمد. بطوری که امروزه صنایع پتروشیمی نفش اساسی و بنیادی در رفع نیاز عمومی جامعه به عهده دارد.

 

مشخصات و موقعیت  جغرافیایی منطقه  مغان :

 موقعیت جغرافیایی ریاضی منطقه: 39 درجه 20 دقیقه تا 39 درجه و42 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 30 دقیقه  تا 48درجه و10 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده و از سطح دریا بطور متوسط 45 متر ارتفاع دارد.

منطقه مغان از سه شهرستان گرمی، بیله سوار، پارس آباد  تشکیل شده است و یک سوم آن در ایران است و مابقی در جمهوری آذربایجان می باشد. از طرف شمال و شرق به جمهوری آذربایجان و از جنوب به شهرستان مشگین شهر (خیاو) و از غرب به قره داغ محصورمی گردد.  

  

تاریخچه نفت در مغان

نخستین بار هیم در سال 1950( رئیس زمین شناسی وقت شرکت سهامی نفت مرکزی ) آثار تراوشهای مواد نفتی را در منطقه قیر دره سی در آذربایجان گزارش داد . دو سال بعد طراز ( 1952)طی مطالعه این منطقه در دشت مغان طی گزارشی این ناحیه از آذربایجان با پتانسیل نفتی اعلام کرد .یک سال بعد مطالعات وی منجر به معرفی سه تاقدیس اصلاندوز ،آجی شمه و گنبد شاه آباد مغان را برای عملیات اکتشافی معرفی کرد .بهره برداری از نفت دشت مغان در آن وقت به علت سیاسی بودن میسر نشد و علتش را تراوایی بسیار کم مخزن اقتصادی تشریح کردند. با وجود چشمه های متعدد نفتی در این حوضه احتمال می رود اکتشافات دیگری در این منطقه صورت گیرد. مجوز عملیات اکتشاف نفت مغان درسال (۱۳۸۷) امضا شده و این عملیات فعلا در این منطقه متوقف شده است.

 

زمین شناسی دشت مغان

تاریخچه رسوبی-تکتونیکی حوضه

منطقه نفت خيز دشت مغان با وسعت 5/6 کیلومتر مربع است که ضخامت رسوبات (غنی از طبقات شیلی- رسی)  در این منطقه به بیش از 8 کیلومترمی رسد. این منطقه به همراه  زمین­های کشور آذربایجان و سایر کشورها مجاور، قسمت های جنوبی و میانی دریای خزر بخشی از سیستم چین خورده آلپی (ادامه کمربند چین خورده البرز) است. در این ناحیه ضخامت پوسته متغیر بین 38 تا 55 کیلومتر است

مغان در قسمت  حوضه  رسوبی دریای خزر- کورا واقع شده است که در بخش جنوبی حوضه پری کاسپین (Precaspian) گسترش یافته است (شکل1.2.3). این حوضه حدود 390 میلیون سال پیش (دونین میانی) در حاشیه شمالی پالئوتتیس تشکیل شده است. این ایالت غنی نفتی و گازی دارای توالی های سنگ منشأ مناسبی بوده و در کربناته های کرتاسه دارای مخازن گازی و نفتی است (دارای حدود 30 بیلیون بشکه نفت و 300 تریلیون فوت مکعب گاز). در جنوب حوضه پری کاسپین یک حوضه رسوبی جوان در زمان 250 میلیون سال اخیر (دوران مزوزوئیک و سنوزوئیک) از غرب دریای سیاه تا دریای خزر(در ناحیه گسترش تتیس) تشکیل شده است. در طی این زمان فرورانش پوسته تتیس به زیر پوسته اوراسیا (به طرف شمال) صورت گرفته که در طی 30 تا 20 میلیون سال پیش به طور کامل بسته شده است.

 

 

شکل 1) حوضه خزر جنوبی -کورا

 

شکل 2) فروافتادگی دشت مغان

 

 

 شکل 3) دشت مغان در بین ایالات هیدروکربوری کشور آذربایجان

 طی دوران کرتاسه پیشین (حدود 100 میلیون سال) با شروع فرورانش به طرف شمال پوسته اقیانوس تتیس در غرب دریای سیاه، حوضه­های رسوبی پشت قوسی(Back-arc) و حاشیه­ای (Marginal) در این منطقه شده است. مانند حوضه های رسوبی حاشیه ای شرقی دریای سیاه-جنوب دریای خزر از آن جمله است. این حوضه ها که گاهاً با نام پاراتتیس از آن یاد می شود از اقیانوس آزاد جدا شده بود که یک حوضه ایده ال برای تشکیل توالی های سنگ منشأ را تشکیل داده است. مخازن عظیم نفتی و گازی کشور آذربایجان از سنگ های منشأ ائوسن پسین والیگوسن تشکیل شده در این حوضه پاراتتیس بوده است. رخداد برخورد قاره ای در 35 میلیون سال قبل منجر به فشارش و آپلیفت(Uplift) این حوضه رسوبی شده است. ماسه سنگ های غنی از کوارتز نهشته شده در سیستم های رودخانه ای عهد حاضر بهترین سنگهای مخزنی را در این ناحیه تشکیل داده است.

در این منطقه  ظهور ميکروفسيل Globigerina officinalis  را نشانه اليگوسن زيرين در نظر گرفته اند. در ساير مناطق کنگلومراى سياه رنگى بر روى مارن محتوى ميکروفسيل فوق ظاهر مى گردد.

نظر باين که سيلت و رس از تشکيل دهنده هاى اصلى اين سازند مى باشند لذا با رخساره مايکوپين منطقه قفقاز مقايسه مى گردند. بلاآمدگى ناشى از فعاليتهاى ولکانيکى و احتمالاً حرکت خشکيزايى همزمان با آن در اواخر ائوسن سبب شدت يافتن فرسايش در بخش جنوبى منطقه مغان (زون اهر_مشکين شهر) و حمل مواد تخريبى بداخل حوضه رسوبى مغان گريده است.

در غرب منطقه مغان پس از حرکت خشکيزايى که منجربه تشکيل کنگلومراى عضو ميانى زيوه بالايى گرديد، قدرت هيدروديناميکى حوضه رسوبى کاهش يافته و رسوبات دانه ريز و رسى تشکيل گرديده و در پى آن حوضه مردابى محدودى در اين منطقه بوجود آمده است. از اين پس با کاهش سرعت فرونشست کف حوضه، ورود مواد تخريبى زياد و آب و هواى گرم ضمن کاهش عمق حوضه و تبديل آن بحوضه هيپرسالين رسوبات تخريبى دانه ريز (ماسه، سيلت، رس) قرمز رنگ، ارغوانى و درون لايه هاى نازک آهکى و ژيپس در آن تشکيل گرديده است. چنين حوضه اى تا زمان خارج شدن کامل از آب در اين منطقه وجود داشته است.

 

بازتاب رسانه ها در مورد اکتشاف نفت مغان

در دهه های اخیر چندین  قرارداد اکتشاف نفت مغان  توسط  نمایندگان سابق منطقه و وزارت نفت با شرکتهای خارجی امضا میشود و تبلیغات گسترد های توسط نمایندگان وقت در منطقه به راه میاندازند که نشان از یک تبلیغات سیاسی است در حقیقت در عمل کاری نیست جز کاغذ بازی ...

قرارداد اکتشاف نفت مغان با یک شرکت خارجی امضا میشود دوشنبه ، 19 فروردین ، 1387

استاندار اردبیل اعلام کرد: قرارداد اکتشاف نفت در منطقه مغان با یک شرکت اوکراینی امروز /دوشنبه/ در تهران به امضا می­رسد.

علی نیکزاد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، طرح اکتشاف نفت در منطقه مغان را از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان ذکر کرد و افزود: مغان در منطقه قیرلو از توابع شهرستان بیله‌سوار دارای دو بلوک نفتی است که ذخایر این دو بلوک بیش از چهار میلیارد بشکه نفت براورد شده است.

وی گفت: نفت این بلوکها سبک بوده و از نظر کیفیت و پالایش فرآوری و فرآورده‌های نفتی خوب و باارزش میباشد.

وی اظهارداشت: با اجرایی شدن این قرارداد عملیات اجرایی اکتشاف و استخراج نفت مغان آغاز خواهد شد.

نیکزاد تاکید کرد: طرح اکتشاف و استخراج نفت مغان فرصت کم نظیری را برای رونق اقتصادی استان اردبیل فراهم آورده و توسعه آن را شتاب میبخشد.

 

تهران / واحد مرکزي خبر/ مکتوب 1387/04/13


مدير اكتشاف شرکت ملي نفت ايران گفت: براساس برآوردها پيش بيني مي شود پس از مطالعات اكتشافي بين دو تا چهار ميليارد بشكه نفت از منطقه مغان در استان اردبيل استخراج شود.
سيد محمود محدث در مصاحبه تلفني با خبرنگار واحد مرکزي خبر با بيان اينکه هم اکنون هيئتي از کرواسي( مجري طرح مطالعات و اکتشاف نفت منطقه مغان ) به استان اردبيل سفر کرده است افزود: مطالعه و اكتشاف نفت در منطقه مغان استان اردبيل تا دو سال آينده ادامه مي يابد.
وي گفت: تاكنون هشت چاه عميق و نيمه عميق در مغان حفر شده است و عمليات اكتشاف همچنان ادامه دارد.


محدث افزود: مطالعات در شهرستان گرمي مغان از وجود نفت در عمق چهار تا پنج هزار متري حكايت مي كند اما در منطقه اصلاندوز احتمالا نفت در عمق سه هزار متري قرار دارد.

شرکت نفتی آی ان ای کرواسی عملیات و اگتشاف نفت مغان را در حال اجرا دارد.

يكشنبه، 24 آبان ماه ، 1388

 

موضوع :برگزاری مناقصه فعالیت اکتشافی در دشت مغان

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران درباره فعالیت اکتشافی در دشت مغان تصریح کرد: در این منطقه به منظور توسعه فعالیت‌های اکتشافی در حوزه‌های رسوبی، قراردادی با یک شرکت از کشور کرواسی منعقد شده و این شرکت متعهد است در منطقه یاد شده علاوه بر فعالیت‌های زمین‌شناسی، عملیات لرزه‌نگاری و پس از آن حفاری یک حلقه چاه اکتشافی را انجام دهد.

به گزارش شانا، سیدمحمود محدث افزود: در دشت مغان، مطالعات زمین‌شناسی و کارهای لرزه‌نگاری پیشین بازپردازش و تفسیر مجدد شده و خطوط لرزه‌نگاری طراحی شده است؛ از این رو، تاکنون لرزه‌نگاری جدیدی انجام نشده و قرار است مناقصه آن تا پایان سال جاری برگزار و حفاری اکتشافی آن پس از لرزه‌نگاری انجام شود .

به گزارش خبرنگار ايرنا ، وكيل سپه  نماینده سابق مغان در دوران نمایندگی خود در نشست استاندار اردبيل با جمعي از خانواده شهداي پارس آباد وجود ذخاير و منابع نفتي در حوزه مغان را از نعمت هاي بزرگ خداوندي ذكر كرد و گفت : مطالعات اوليه از وجود چهار ميليارد بشكه نفت در اين حوزه حكايت دارد .همچنین نماینتدگان سابق منطقه مغان آقایان حسن الماسی و سلیمان فهمی گیگلو در دوران نمایندگی خودشان در نشت های مختاف منطقه وجود ذخایر و منابع نفتی وذکرکرده اند.


وي، با انتقاد ازحركت كند و لاك پشتي روند اجراي طرح اكتشاف نفت مغان ، افزود: با محقق شدن اين پروژه عظيم تحول اساسي در منطقه ايجاد خواهد شد .

آخرین خبرهای موجود در مورد نفت مغان


اردبيل ـ خبرنگار اطلاعات: اكتشاف نفت مغان توسط مجمع نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي پيگيري مي‌شود.

ميرقسمت موسوي نماينده گرمي در مجلس شوراي اسلامي با بيان مطلب بالا، افزود: اكتشاف نفت مغان بزرگترين طرح استاني و كشوري است كه با هماهنگي مجمع نمايندگان پيگيري خواهد شد.
او اضافه كرد: در صورت اجراي طرح استخراج نفت مغان شاهد رونق اقتصادي و اشتغالزايي در مغان خواهيم بود به طوري كه يك مغان ديگر در استان اردبيل به وجود خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir) ،" مجید نامجو" در اولین روز از سفر هیئت دولت به استان اردبیل  در جلسه شورای اداری شهرستان پارس آباد اظهار داشت: با تلاشها و رایزنیهای صورت گرفته موانع طرح اکتشاف نفت مغان برطرف شده است.

وی با بیان اینکه این طرح با کارشکنی شرکتهای طرف قرارداد مسکوت مانده بود، اضافه کرد: هم اکنون با چند شرکت داخلی در این زمینه به توافق رسیده ایم و به زودی این پروژه که مهمترین خواسته و از مطالبات مردم این استان است، آغاز خواهد شد.

نماینده پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد این پالایشگاه قرار است توسط دولت و با همكاری بخش خصوصی در آینده نزدیک در  منطقه زرخیز مغان احداث گردد.
برومند اضافه کرد: با همكاری چند تن از نمایندگان منطقه و پس از چند ماه پیگیری مستمر بالاخره توانستیم مجوز احداث پالایشگاه نفت مغان را بگیریم.


حجت الاسلام حبیب برومند ضمن تشكر از آقای رستم قاسمی وزیر محترم نفت کشور،از ایشان در خواست كردند كه قبل از انتخابات ریاست جمهوری،كلنگ احداث پالایشگاه زده شود و كار به دولت بعدی محول نشود.

برومند تاکید کرد با احداث پالایشگاه نفت در منطقه مغان به امید خدا ریشه بیکاری در منطقه خشکانده خواهد شد.

 

 

 

تاثیرات اقتصادی نفت در منطقه:

پدیده نفت در آذربایجان و دشت مغان مطمئنا اثرات بسیاری در زندگی مردم منطقه و از جنسی دیگر خواهد داشت. شاید به جرات می توان گفت که بعد از خبر احداث سد میل و مغان در سال 1344 شوع و 1349 به بهره برداری رسید دومین خبر خوب برای اقتصاد و معیشت منطقه خواهد بودو ایجاد اشتغال در منطقه بطور حتم مهمترین اثر ماندگار اکتشاف نفت دردشت مغان از نظر اقتصادی خواهد بود .

توسعه صنایع جانبی نظیر صنایع پتروشیمی و احداث پالایشگاه و سایر تاسیسات و فراوردهای نفتی از عوامل تاثیر گذار اقتصادی دیگر در وضع معیشتی و اشتغال مردم منطقه خواهد بود بطور کلی این صنایع نه  تنها گروه عظیمی از بیکاران را جذب خواهد کرد. بلکه برای عده بسیاری از مردم نیز اشتغال ایجاد خواهد کرد.

 

مشاهدات میدانی :

مشاهداتی که از طرف نگارنده از منطقه قیر درسی مغان به عمل آمده است حاکی از این قرار است در منطقه قیر درسی که چشمه های نفت از طرف دولت وقت آن زمان به علت سیاسی بودن مسدود شده است. و در نقطه فوران نفت را به ابعاد 25*18متر به عمق3 متر بتن ریزی شده که قابل مشاهد می باشد.و با این عمل توانسته اند در همان نقطه چشمه های نفتی را مسدود کنند اما این چشمه ها درست روبرو و با ارتفاع یکسان به علت فشار زیاد گاز و نفت در نقطه دیگر دره فوران کرده و قیرها به صورت مایع در دره جاری میشود و ضمنا هیچ امکاناتی و تاسیساتی از لحاظ اکتشاف و استخراج مشاهده نمیشود.

 


 

نتیجه گیری

آخرین بررسی هاو مطالعات اکتشافی توسط زمین شناسان دانشگاههای مختلف ایران و آذربایجان وشرکتهای خارجی  درباره حوضه کورا و آران  انجام شده،  نفت حوضه کورا را دارای حدود 30 بیلیون نفت و 300تریلیون فوت مکعب گاز تخمین زد ه اند که حوضه مغان قسمتی از حوضه کورا میباشد که قسمت عظیم منابع فسیلی کورا در این قسمت قرار دارد . در حالی مطالعات اولیه مخازن نفتی مغان را 4 میلیارد بشکه تخمین زده بود که نشان دهنده یک ذخایر عظیم وبزرگ نفتی و گازی در منطقه آران می باشد.

این مقاله به بررسی زمین شناسی مغان و احتمال اکتشاف مخازن عظیم  نفتی  در این قسمت آذربایجان می پردازد. ساختار فروافتاده دشت مغان در شمال غرب ایران بخشی از حوضه دریای خزر-کورا می­باشد که وجود مخازن نفتی جوان و کم عمق (در کربناته­ها و آواری­های کرتاسه و آواری های پالئوژن-میوسن) در ارتفاعات خروسلو دیده شده است. وجود تراوش­های نفتی (چشمه نفتی)، حفاری­ها و مطالعات اندک صورت گرفته در منطقه خروسلو به همراه اطلاعات موجود از فعالیت­های اکتشافی کشور همسایه (آذربایجان) همه گواهی بر پتانسیل نفتی این منطقه ازآذربایجان است.

بهره برداری نفت دردشت مغان در سال 1345 متاسفانه به علت سیاسی بودن علت رادر تراوایی بسیار کم سنگ مخزن ،اقتصادی ندانستند. از آن زمان این مسئله چندان پیشرفتی نداشت و در واقع مسکوت مانده بود، تا اینکه با ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد طرح اکتشاف نفت مغان شکل اجرایی به خود گرفت و در سفر دوره نخست به استان اردبیل این طرح به تصویب هیات دولت رسید. لازم به ذکر است پس از گذشت 48 سال آیا این علت ( تراوایی بسیار کم سنگ مخزن ) از بین رفته است ؟

بنا بر اعلام نتایج مطالعات، طرح اکتشاف نفت منطقه مغان تاکنون در هفده بلوک اکتشافی مطالعه شده و ذخایر نفت از نوع نفت سبک می‌باشد. هیات دولت در سال 1385در دور دوم سفر استانی خود که به اردبیل داشتند، اجرایی شدن این مصوبه را مورد تاکید قرار داد که پس طی مقدمات، سرانجام اکتشاف نفت مغان به ارزش یکصدوچهل‏ویک میلیون و هشتصد هزار دلار توسط یک شرکت اوکراینی به امضا رسید. در همین راستا، هر چند، وزارت نفت از سوی هیات دولت موظف شد با هماهنگی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری و با رعایت مقررات قانونی نسبت به آغاز عملیات اکتشاف نفت مغان در سال 1387 اقدام کند. ولی متاسفانه، این طرح که از مهمترین خواسته های مردم منطقه و آذربایجان است به علت سیاسی بودن رشدش، به گفته خود مسولان مغان  لاک پشتی بوده است . چرا پس از 48  سال بازهم نمایندگان ضعیف مغان و آذربایجان وطن فروشی و سکوت می کنند.

زيرا وجود آن باعث اشتغالزايي و صادرات و وارد كردن ارز خارجي به منطقه و آذربایجان می گردد.فلذا چندین تحقیقاتی که نگارنده درمورد طرحهای بزرگ در آذربایجان داشته به این نتیجه رسیده که همه طرحها در آذربایجان فقط جنبه رسانه ای و تبلیغاتی و در آخر هیچ عملی نشده یعنی طرحها پس از چندین سال که تبلغات رسانه ای می شود بعدا از گذشت چندین سال طرحها بایکوت می مانند.مانند بزرگراه زنجان _اردبیل و نفت مغان ، زمین گرمایی مشکین شهر ، تله کابین قلعه بابک( کلیبر ) ، تله کابین مشگین شهر ، تصفیه خانه پارساباد مغان،کارخانه مس مشگین شهر ، کارخانه مس اهر ، احیای آهوی مغان ، احیای دریاچه ارومیه ...

امید می رود  با آغاز اکتشاف و استخراج نفت و همچنین احداث  پالایشگاه  پرده محرومیت از این منطقه نیز کنار برود.

 

منابع داخلی

1_ اسرافیل دیزجی ، بهروز_  فارغ التحصیل رسوب شناسی و سنگ شناسی از دانشگاه تهران ، پتانسیل اکتشافی نفتی آینده در شمال

2_رحیمزاده  فرامرز _انتشارات سازمان زمین شناسی کشور، تاریخ انتشار اردیبهشت 1373،الیگوسن میوسن پلیوسن

3_آخرى اسکوئى ، ا . 1372 ،  نقشه زمين شناسى ورقه اصلاندوز000/1:100 سازمان زمين شناسى کشور

    4_ نقشه زمين شناسى ورقه گرمى، 000/1:100 سازمان زمين شناسى کشور

باباخانى،ع.؛رحيم زاده، ف.

   5_گزارش مقدماتى اکتشاف دياتوميت در آذربايجان، سازمان زمين شناسى کشور

پدرامى، م.1366

6_تاريخچه پاراتتيس ترجمه History of Paratethis نوشته L.A.Nevesskaja ,1984

رحيم زاده،ف.1371

7_تحولات کانى‌هاى رسى در نهشته‌هاى منطقه مغان(ائوسن تاکواترنر) و بررسى محيط رسوبى آنهآ، فصلنامه علمى علوم زمين، سال اول، بهار1371،شماره3.

سجادى،ف.1367

   8_  گزارش مطالعه اائيدهاى منطقه مغان . سازمان زمين شناسى کشور

مجدزاده طباطبائى ، ع . 1370

9_ سایت انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران

 

منابع خارجی

1_Le Neogene de la region de Moghan (Azerbaidjan) d'apres 11a macrofaune: Athens, Prak' ika les Akademias Athenon, v.42, PP.57-78. 2figs. 4pls.

Guillou y. et al., 19,00

Contribution a !a geologie de IAzerbaijan Persan: Bull. Soc. neuchateloise Sc~ 2_Natur., Ncuchatel, V.59 (1934), PP. 20-144. 7fig., imap.

Rieben -M., 1955

Geological Rep. No. 235 on Moghan area. N.I.O.C. Zahed; M., 19' 3-3

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

[ شنبه سی ام دی 1391 ] [ 17:10 ] [ احد قاسمی ] [ 2 نظر ]

  • کار
 • یخبندان